«Із вдалого старту починається успішне самостійне життя» "Молодь Черкащини"

«Із вдалого старту починається успішне самостійне життя»

 vilna-dumka           

Леонід ТУМЕНКО,
журналіст

 
Дмитро ГАЛАТ,
1962 р. н.,
Українська сільськогосподарська академія,
директор Черкаського політехнічного технікуму,
викладач вищої категорії спеціальних
електротехнічних
дисциплін,
Відмінник освіти України

 

– Дмитре Володимировичу, Черкаський політехнічний технікум – унікальний навчальний заклад. По-перше, розташований він в одній із найдавніших у Черкасах споруд, йому виповнюється 90 років, а директорують у ньому десятки років.
– Відразу кілька дифірамбів. Але вони обґрунтовані. Справді, ось табличка, яка свідчить, що збудовані колишні винні казенні склади у 1885-1905 роках. А у колишніх профтехшколі, технікумі електрифікації та  сільськогосподарського будівництва, нинішнього політехнічного – ювілей. Григорій Вовк директорував 26 років, Геліодор Блонський – 16.
Додам, що всі директори останніх років – випускники факультету електрифікації і автоматизації сільського господарства УСГА. У 90-х роках в технікумі працювало 13 випускників цього факультету.
– До речі, Геліодор Геліодорович до першої посади був заступником директора з навчальної роботи. Так і Дмитро Володимирович був заступником директора, а нині настала епоха Галата.
– Не треба так голосно. Директором я всього три роки, правда, 16 років працював заступником у Блонського.
– У технікумі панує високий дух. Викладачі підтримують традиції тех­­нічного навчання, а студенти з под­війною силою «гризуть граніт науки».
– Дякую за високу оцінку.
– А я додам. Бував у вашому навчальному закладі й завжди переконувався у благодатній атмосфері. Педагогічний колектив має надбання у розвитку найрізноманітніших талантів юнаків та дівчат. Є у вас музиканти, співаки, художники, поети. А про спорт і говорити нічого. Якщо образно, то технічний навчальний заклад має філії культурно-освітніх та спортивних училищ. Вражає і високий інтелект ваших вихованців. Скажімо, під час зустрічі з народним депутатом Олегом Ляшком молодь цікавилася доволі нестандартними ситуаціями в державі. Вислухавши студентів, високий гість зазначив: саме з такими просунутими і встане Україна з колін.
– Ще раз дякую. Як кажуть, вам збоку видніше. Нещодавно наші гості – студенти і викладачі французького технічного ліцею – були вражені тим, що наші студенти набагато краще володіють англійською мовою. А особливо їх вразила кількість різноманітних за тематикою і змістом позаурочних навчально-виховних заходів, які організували та провели ентузіасти своєї справи: зас­тупник директора з виховної роботи Сергій Сердюк, керівник фізичного виховання Дмитро Шпак, художній керівник Сергій Черненко, голова циклової комісії наставників академічних груп Марина Заболотна – до цієї категорії можна віднести практично всіх педагогічних працівників технікуму. Ця робота анонсується та оперативно і яскраво висвітлюється на сайті polytechnic.ck.ua та в газеті «Фотофакт» (редактор Г.Г.Блонський). Зростає роль наставників академічних груп, лідерів студентського самоврядування.
– 124 бали, одержані на ЗНО, – це таки мало, а випускники дев’ятих класів ідуть до вас, бо їм про те ЗНО страшно навіть подумати.
– І в цьому значна доля правди. 124 бали – це четвірка за 12-бальною системою. Дев’ятикласники на вступних іспитах теж щасливі, коли отримують ту четвірку.
– Чи не стала причиною такого нівелювання знань так звана «вишизація»? Раніше як було: із 25 випускників тоді восьмого класу лише 1-2-3 вступали до технікуму, ще п’ять ішли у професійно-технічне училище. Решта – у дев’ятий клас, бо їхні батьки сподівалися, що щось «висидять». Але «висиджували» інститут лише одиниці. Нині ж – хай іде чадо вчитися, наробиться ще. Усі вчаться, а працювати нікому, та й ніде.
– Останні ваші слова заперечу: ось листи-пропозиції, які дирекція направила потенційним роботодавцям. А ось їхні відповіді: візьмемо ваших випускників, вони нам потрібні.  Хоча доводиться в чомусь погодитися з вами. Як колись казав незабутній Шельменко-денщик: «Нынче деньщикам беда – все полезли в господа!» Нині модними є економічні та юридичні спеціальності, а від цього страждає виробництво – з нинішньою технікою мають працювати грамотні фахівці. Але наш навчальний заклад – державний, отже, державі він потрібен. І батьки хочуть, щоб їхні діти навчалися саме у нас (відомі цілі династії випускників технікуму), та й хлопці-дівчата теж хочуть навчатися тільки у політехнічному технікумі. Згідно з проведеним анкетуванням, 58 відсоткам студентів прийому 2011 р. навчатися у нашому технікумі порадили їхні старші друзі.
– Добре навчати того, хто хоче вчитися. А от навчи того, хто не хоче цього...
– Під вашими словами підписуюся. Справді, яка насолода для викладача – ділитися своїми знаннями з тими, хто ловить кожне його слово, бажає перейняти весь багаж знань.  Буває, в житті студента після вступної ейфорії першого семестру року навчання чомусь настає період зневіри, від якої він просто опускає руки, адже навчання – це важка праця. Не дати йому цього зробити – наше завдання.
– А коли таки не вдається?
– Вольному – воля, спасенному – рай, а недолугому – на всі чотири сторони. І гріха в цьому не вбачаємо. Державне замовлення виконуємо, а «ламати» долю не збираємося. Але це, мабуть, занадто емоційно, реально – тільки одиниці залишають стіни технікуму, частіше – працевлаштовуються і навчаються заочно, дехто повертається до навчання після служби в армії. Хоча я глибоко переконаний: із вдалого старту починається успішне життя. І прикладів для тих, хто вважає, що потрапив не у той струмінь, досить. Ось лише деякі імена наших славних випускників попередніх років: Борис Скирта – доктор економічних наук; доктор фізико-математичних наук Анатолій Дорошенко – заступник директора Інституту кібернетики; кандидат технічних наук Микола Лут – декан факультету, завідувач кафедри Національного університету біоресурсів і природокористування України; кандидат юридичних наук Володимир Гаєнко – начальник кафедри криміналістики Харківського юридичного університету; Володимир Кузенний – директор Кіровоградських східних електричних мереж; Павло Жирний – академік Міжнародної академії холоду. Приємно, що чимало випускників технікуму працювали і працюють на відповідальних посадах у рідних Черкасах та області: Микола Дмитренко – директор Інституту банківської справи; Ігор Уваров – директор Черкаських магістральних електромереж; Анатолій Міщенко – директор ДП «Черкаська мехколона»; заслужений енергетик України Олександр Одокієнко – голова наглядової ради ЗAT «Черкасиелеватормаш».
– Є й ті, хто, скориставшись вдалим стартом, у самостійному житті обрали іншу стезю?
– Голова Черкаського районного суду Василь Василенко, приміром, чи Іван Полудень, який тривалий час працював головою Черкаської районної державної адміністрації. Вважаю, що на ювілейні урочистості з’їдеться багато славних випускників. А ось іще приклад. Навчалися за підручником «Автоматизація технологічних процесів» і не підозрювали, що автор Микола Неділько – наш випускник 1949 р. Він викладав у провідних вищих технічних навчальних закладах України і Росії. 
Підростає і надійна зміна. Нещодавно у нас відбулися майстер-класи. Випускник технікуму, провідний інженер ТОВ «Інтерпроект GMBH» із Києва Анатолій Петренко провів для студентів науково-практичну конференцію. Ще один випускник – провідний інженер ТОВ «ІТС» із Черкас Віталій Дикий – провів семінар, а Сергій Притула поділився майстерністю вишивки хрестиком, іншими видами декоративно-прикладного мистецтва. «На ура» пройшов майстер-клас випускника технікуму, капітана футбольного клубу «Славутич» Євгена Гуда. 4 травня разом із кращими самодіяльними артистами-студентами будуть вітати ветеранів із Днем Перемоги випускники – відомий дует братів Томіленків «А ми удвох».
– З ким працюєте пліч-о-пліч?
– Насамперед із ПАТ «Черкасиобл­енерго». Наші випускники затребувані на посади майстрів, бригадирів, інспекторів енергонагляду для цієї енергетичної структури. Разом із товариством обладнали сучасний електротехнічний полігон, на якому здобувають практичні навички наші студенти. А недавно у технікумі ліцензовано курси підвищення кваліфікації електротехнічних працівни­ків середньої ланки, зокрема і для структур «Черкасиобленерго». У підготовці економістів й експертів-оцінювачів ефек­тивно співпрацюємо із Черкаською тор­гово-промисловою палатою.
– Цього року Міністерство освіти впроваджує певні новації.
– Студенти, які навчаються на базі 9 класу, після закінчення другого курсу отримують атестати. Потурбувалися в навчальному закладі й про тих, хто хоче продовжити освіту в університетах за скороченим терміном. Чимало випускників користуються таким шансом. Технікум входить до складу навчально-науково-методичних комплексів Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, Черкаського державного технологічного університету (з ним налагодили і підтримуємо найтісніші зв’язки), в той же час співпрацюємо з провідними ВНЗ III-IV рівнів акредитації Києва, Харкова, Дніпропетровська, Кіровограда, Кременчука, де продовжують навчання багато наших випускників.
– Ваше завдання – чужий успіх. А як ваш?
– Успіх ніколи не буває остаточним, а поразка – фатальною. Завжди треба ставити перед собою нові плани та цілі й працювати на результат.