Душі невичерпне джерело "Черкаський Край"
Сьогодні, 23 березня, у Геліодора Геліодоровича Блонського — людини, яка все своє життя присвятила навчанню і вихованню студентів,— 70-річний ювілей!
Колектив Черкаського політехнічного технікуму, в якому він працює вже майже 40 років і який 16 років очолював, щиросердно вітає Геліодора Геліодоровича з цією знаменною датою. До всіх численних побажань міцного здоров’я, щастя, подальших професійних і творчих успіхів ще не на одне десятиліття приєднується і редакція газети “Черкаський край”, у якої з ювіляром давні і добрі стосунки. Ми високо цінуємо Ваш вагомий вклад, Геліодоре Геліодоровичу, у розвиток освітньої галузі області, розбудову Черкаського політехнічного технікуму, якому в цьому році виповнюється 90 років, шануємо Ваш творчий доробок — як поета і фотохудожника, те світло духовності, мудрості, доброти і наснаги, яке ви принесли в цей світ. Будьте!
Це великий шлях — дорога в 70 років. Перше пізнання світу в далекій Амурській області, де народився Геліодор Блонський і де працювали його батьки. Перша і назавжди любов до України, яку він відкрив для себе в сім років через красу подільського краю — Хмельниччину. Сюди, на свою батьківщину, в селище Смотрич, повернулися його рідні в 1949-му році, щоб їхня дитина почала своє свідоме життя з української школи.
Прийде час і він ще напише у своїх віршах про село подільське — древній Смотрич, де “скеля Сокіл — символ волі — небесну підпирає синь”. Майже в 60-річному віці він видасть друком свою першу збірку поезій — “Знайду зорю в калейдоскопі ночі”, а потім одну за одною ще три — “Стежина пам’яті моєї”, “Так спокусливо сниться весна” та “Літа прожиті”. Тоді ж серйозно почне займатися художньою фотозйомкою, відкриваючи для людей усю чарівність української природи. Сьогодні в його доробку — понад 1500 фотознімків, в яких відображено життєдайну красу нашого всесвіту, його постійне відновлення і розквіт.
Взагалі, все життя його є таким — відкритим, чесним і по совісті. Він обрав спеціальність, яка і в ті часи, і сьогодні дуже потрібна народному господарству — інженера-електрика. Закінчив спочатку Кам’янець-Подільський індустріальний технікум, потім — Українську ордена трудового Червоного прапора сільськогосподарську академію. У його трудовій біографії є всі сходинки професійного росту — від електрослюсаря в шахтоуправлінні “Михайлівське” Луганської області, майстра подрібнювально-сортувальної установки в Смотрицькім міжколгоспбуді, викладача в Бережанському технікумі механізації і електрифікації сільського господарства до вже остаточного переїзду в Черкаси 36 років тому, коли він почав викладати в Черкаському політехнікумі, став заступником директора з навчально-виховної роботи і був обраний директором ЧПТ у 1992-му році. Серед його державних відзнак — медаль “Ветеран праці” та знак “Відмінник освіти України”.
А його особисте щастя — це сім’я: дружина Людмила Олексіївна, черкащанка, яка теж усе життя працювала в технікумі викладачем електротехніки, і пліч-о-пліч пройшла з ним усе життя. І звичайно ж — донька Тетяна і внуки Денис і Дмитро, яким технікум також дав путівку в майбутнє. Отже, це ціла династія, яка внесла свій добрий вклад в історію ЧПТ.
— Лаконічні рядки біографії Геліодора Блонського, — говорить теперішній директор Черкаського політехнікуму Дмитро Галат — аж ніяк не розкривають сповна, що зроблено і робиться сьогодні ним для нашого вищого навчального закладу і для освіти в цілому, і чому він користується такою великою повагою серед викладачів, студентів і випускників ЧПТ, колег-освітян в усій Україні.
А поважати цю людину дійсно є за що, бо більшу частину свого життя Г.Г.Блонський віддав технікуму, його розвитку і зміцненню. Так, лише за часів свого директорства він збільшив кількість спеціальностей у технікумі з трьох до восьми. Це при ньому, окрім традиційних спеціальностей — “Монтаж, обслуговування та ремонт електротехнічних установок в аграрно-промисловому комплексі”, “Монтаж і експлуатація електроустаткуваня підприємств і цивільних споруд”, “Обслуговуванням верстатів з програмним управлінням та робототехнічним комплексом” були проліцензовані — “Технологія обробки матеріалів на верстатах і автоматичних лініях”, “Економіка підприємства”, “Обслуговування і ремонт електроустаткування автомобілів і тракторів”, “Розробка програмного забезпечення”, “Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів”. Сьогодні технікум пропонує молоді вже дев’ять спеціальностей: у 2009-му році ми додали “Оціночну діяльність”, яка також користується попитом у молоді.
Немало Геліодор Геліодорович зробив для покращення матеріально-технічної бази технікуму, оновлення змісту і матеріального забезпечення навчального процесу, розробки та впровадження сучасних технологій навчання, формування у студентської молоді національних та загальнолюдських цінностей.
Він і сьогодні виконує великий обсяг роботи як завідувач лабораторіями електротехнічного відділення, секретар технічної ради технікуму, редактор щотижневої і ним же створеної газети “Фотофакт”, головний редактор літопису ЧПТ, який побачить світ уже в квітні цього року і присвячений 90-річчю технікуму. Віка Вам і здоров’я, невичерпної енергії і щедрот від життя, дорогий наш ювіляре!
Є серед поезій Геліодора Блонського рядки:
“Гадається, що, як вітряк,
І я на борошно та потерть
Мелю роки: “А вийшло як?”
Здвигаю відповідь на потім.”
На запитання, яке ставить собі поет, філософ, інтелігент вищого гатунку, людина, яка безкінечно залюблена в цей світ, уже відповіли тисячі його вихованців — випускників Черкаського політехнічного технікуму, його колеги, сьогоднішні студенти. Вони точно можуть сказати Вам, Геліодоре Геліодоровичу: “Життя Ваше вийшло успішним, бо жили Ви для людей!” І хай воно ще довгі роки буде таким же світлим, наповненим здобутками і радістю життєвих, творчих і професійних перемог.
Наталя Віргуш