Черкаський політехнікум: знайомство зблизька (газета "Акцент", автор Олена Буєвич)
Черкаський політехнікум (Ліц. МОНУ АВ № 529985 від 29.07.2010 р), один з найстаріших навчальних закладів Черкас, готується до славного ювілею. Наступного року він відзначатиме своє 90-річчя. Всі ці роки політехнікум забезпечує фахівцями виробництва області, його студенти успішно опановують робочі професії і що найважливіше у наш час – майже стовідсотково реалізують себе на ринку праці. Напередодні початку вступної кампанії ми навідалися до технікуму, аби познайомитися з ним зблизька.
Старовинна будівля основного корпусу політехнікуму привертає увагу. Небагато в Черкасах лишилось споруд з такою багатою історією. Побудований 1895 року, нинішній головний корпус технікуму спочатку був казенним винним складом. У роки окупації тут збиралися підпільники, а під час визволення Черкас у будинку було розташовано кулеметне гніздо, пізніше — військовий шпиталь. У технікумі бережуть пам’ять про славне минуле. Сама ж історія учбового закладу, яка почалася 90 років тому, зафіксована у документах епохи, численних фото, дипломах, грамотах з гербовими печатками, — дбайливо збережена у Музею політехнікуму.
А в основному корпусі — вирує студентське життя. Тут на 9 спеціальностях навчається 1212 студентів денного відділення і 340 заочників. Зараз студенти здають останні іспити, готуються до випуску 306 молодих спеціалістів, які отримали дипломи за 8 спеціальностями. Наймолодша з них, дев’ята — „оціночна діяльність“, і перший випуск таких спеціалістів буде наступного, ювілейного року. Та вже сьогодні до технікуму звертаються замовники, пропонуючи студентам попрацювати літом і відчути, що таке робота експерта-оцінювача.
Успішно опановують студенти технікуму спеціальності шести галузей знань. Це „Економіка підприємства“, „Розробка програмного забезпечення“ і „Оціночна діяльність“ (відділення економіки і програмування, завідувач Янко Людмила Онисимівна), „Обслуговування верстатів з програмним управлінням і робототехнічних комплексів“ та „Технологія обробки матеріалів на верстатах і автоматичних лініях“ (відділення інженерної механіки, завідувач Карасьова Ніна Станіславівна), „Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд“ та „Монтаж обслуговування та ремонт електротехнічних установок в агропромисловому комплексі“ (електротехнічне відділення, завідувач Журавель Микола Миколайович), „Обслуговування та ремонт електроустаткування автомобілів і тракторів“, „Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів“, (відділення обслуговування транспортних засобів, завідувач Романчук Олег Васильович).
Заочне відділення (Тесленко Григорій Степанович) готує молодших спеціалістів переважно на базі кваліфікованого робітника за 4 спеціальностями. Ліцензовано підвищення кваліфікації фахівців-електриків.
Проте привабливість навчання тут саме в тому, що студент має можливість отримати не одну, а кілька спеціальностей.
„Ми не окреслюємо жорстко рамки спеціальностей, — розказує директор політехнікуму Дмитро Володимирович Галат. — Тому що хочемо дати нашим студентам максимальні можливості для влаштування на роботу. В ідеалі наш спеціаліст має поєднувати у собі функції менеджера, проектувальника і експлуатаційника-монтажника. В технікумі діють курси водіїв, до проходження виробничої практики студенти зазвичай отримують відповідно робітничу професію, тобто можуть працювати, маючи свідоцтво кваліфікованого робітника. Адже наша основна задача — адаптувати випускників до сучасного виробництва, яке переживає кризу, дати їм можливість утриматися „на плаву“, завжди мати гарантоване робоче місце. Для цього ми проводимо конкурси „кращі за професією“, зустрічі з колишніми випускниками — провідними спеціалістами виробництва. Ми формуємо у наших студентів мотивацію вчитися, щоб мати широкі практичні знання і вміння“.
Одна з головних переваг цього навчального закладу в тому, що практично всіх випускників працевлаштовують. Звичайно в першу чергу — тих, хто вчиться на державному замовленні. Але якщо є бажання працювати у студентів, які навчалися на комерційній основі, є можливість працевлаштування і в них. Технікум має хороші зв’язки з провідними підприємствами області, які замовляють випускників. Це такі відомі підприємства як „Азот“, ЧШК, Черкасиобл-енерго, Фотоприлад, Автоскладальний завод №2, Черкасиліфт та інші. Студенти не лише проходять тут виробничу, технологічну і переддипломну практики. Співпраця з цими підприємствами іде й на рівні вдосконалення, поповнення і оновлення матеріально-технічної бази технікуму — це 46 кабінетів, 31 лабораторія, 7 цехів навчально-виробничої майстерні і навчальна станція техобслуговування автомобілів.
„Найбільше замовлення цього року — від Смілянського електромеханічного заводу, — розповідає заступник директора з виробничого навчання Петро Григорович Рубан. — Це підприємство замовило у нас 20 токарів, 3 електрики, 3 техніки з ремонту автомобілів. Працевлаштовано цього року 5 випускників на ВАТ „Азот“, 8 — в районні електромережі ВАТ „Обленерго“. Є замовлення на спеціалістів з ремонту автомобілів, в т.ч. для автоскладального заводу; фахівці з налагодження електронних і мікропроцесорних систем верстатів мають також попит на підприємствах з автоматизованим виробництвом. Багато випускників влаштовуються на роботу на підприємствах агропромислового комплексу“.
Та життя студента не вичерпується лише навчально-виробничим процесом. Як розповів заступник директора з виховної роботи Сергій Григорович Сердюк, для змістовного дозвілля тут створені усі умови. Студенти займаються в гуртках (предметних, технічної творчості), у різноманітних спортивних секціях, є своя спортивна база, користується технікум і послугами Центрального стадіону. Концерти, КВК, вечори відпочинку, співпраця з юнацькою бібліотекою, Краєзнавчим музеєм, з „Черкасиоблкіно“ — все це робить життя студента насиченим і змістовним.
До речі, після закінчення технікуму в кожного є прекрасна нагода продовжити навчання за скороченим терміном у вищих навчальних закладах.
Залишається лише додати, що цього року вступна кампанія має новинку. Як розповіла Неля Василівна Пархоменко, відповідальний секретар приймальної комісії, при вступі у Черкаський політехнічний технікум середній бал свідоцтва про освіту додається до балів, набраних на вступних екзаменах. В 2011 році прийом передбачено переважно на базі 9 кл., за 2 роки студенти отримують атестат про повну загальну середню освіту. Маємо достатню кількість місць державного замовлення — відповідно студенти можуть отримувати стипендію.
Олена Буєвич