Черкаський політехнічний технікум: Світлу — бути! "Черкаський Край" за 19.12.2012.

 

Черкаський політехнічний технікум: Світлу — бути!

Середа, 19 грудня 2012 11:30  Освіта

   
  Черкаський політехнічний технікум: Світлу — бути!
  22 грудня — День енергетика. Це професійне свято по праву вважають своїм у Черкаському політехнічному технікумі, який за час своєї діяльності підготував для енергетичної галузі країни понад 10,5 тисячі техніків-електриків — висококваліфікованих спеціалістів середньої ланки.Черкаський політех відзначив у цьому році своє 90-річ­­чя. А його електротехнічному відділенню виповнилося 88 років. І це теж — велика історія, яку писало немало поколінь його викладачів і вихованців, які багато зробили для розвитку електроенергетичних систем нашої області та України.

  А починалося все у 1922-му році,  коли в Черкасах було відкрито профтехшколу, в якій спільними зусиллями її перші викладачі та учні встановили власну електростанцію — локомобіль потужністю у 10 кінських сил та підключений до нього генератор постійного струму в п’ять кінських сил.
  Згодом, коли профтехшкола переїхала в своє постійне приміщення — будівлю колишнього Черкаського спиртогорілчаного заводу, де знаходиться й зараз (вул.Ільїна, 226), — у машинному залі заводської електростанції було встановлено двигун внутрішнього згоряння виробництва Отто Дейц потужністю 45 кінських сил, а також генератор постійного струму. Відтак стало можливим проводити практичні заняття з електротехнічних дисциплін.
  Тож у 1924-му році у проф­техшколі було створене електротехнічне відділення, яке попервах готувало електрослюсарів. Але вже невдовзі, коли ПТШ була реорганізована в Черкаський індустріальний технікум, розпочалась підготовка техніків-електриків за спеціальністю «Електрифікація сільського господарства».
  Попит на таких спеціалістів був великий — в країні відбувалась колективізація, повсюдно створювались  машинно-тракторні станції, впроваджувався план ГОЕЛРО, електрифікація стала вимогою часу.
  Ті перші кроки у створенні електромереж, безумовно, не порівняти з сьогоднішньою надпотужною електроенергетичною системою України, яка є провідною галуззю вітчизняної економіки і невід’ємною частиною нашого життя. Але наш низький уклін першопроходцям-електрикам, які нерідко на межі героїзму будували електроенергетичні об’єкти, проводили світло у найвіддаленіші села, своєю працею створювали дійсно світле життя для своїх співвітчизників. На передньому краї цього трудового подвигу завжди були й випускники Черкаського політехнічного технікуму.
  Сучасна електроенергетична галузь України продовжує невпинно розвиватися. І вона постійно потребує висококваліфікованих фахівців. Тож і проблем з працевлаштуванням випускників ЧПТ не виникає, що на даний час для молоді особливо важливо.
  Дві спеціальності з кваліфікацією техніка-електрика пропонує сьогодні абітурієнтам Черкаський політехнічний технікум. Це — «Монтаж, обслуговування та ремонт електротехнічних установок в аграрно-промисловому комплексі» та «Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд». І обидві, слід сказати, викликають у молоді зацікавлення. Бо  кваліфікаційною характеристикою випускника ЧПТ передбачено: посади інженера-електрика та техніка-електрика з монтажу і наладки електрообладнання, технічного обслуговування і експлуатації електроустановок, контрольно-вимірювальних приладів і засобів автоматики; завідуючого електроремонтною майстернею — це в агропромисловому комплексі; посади техніка-проектувальника, техніка-електрика, техніка з мо­н­та­жу, техніка-нала­го­джувальника, техніка з експлуатації, техніка організатора виробництва, техніка з ремонту — це при роботі в підрозділах проектно-конструкторських інститутів, науково-дослідних установах, на підприємствах промислової енергетики, сільського та житлово-комунального господарства.
  Тобто кар’єра молодої людини відразу ж стартує з досить високої сходинки. Слід додати до цього, що після закінчення технікуму випускники ЧПТ можуть продовжити своє навчання за скороченим терміном у ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації. Цим, до речі,  щороку користується понад 70 відсотків випускників ЧПТ. Причому здебільшого вчаться вони без відриву від виробництва, де після закінчення технікуму вже мають перспективне місце роботи.
  — Упевненість у майбутньому, завдяки отриманій професії — це те,  що дає молоді наш навчальний заклад, — говорить директор Черкаського політехнічного технікуму Дмитро Галат. — Для того ж, щоб знання були ґрунтовними і наші випускники відразу ж могли утвердитися в трудових колективах як повноправні спеціалісти, працюють наші висококваліфіковані викладачі. Для підготовки майбутніх фахівців маємо 31-ну лабораторію, 46 кабінетів і п’ять дисплейних класів, сім виробничих цехів, СТО автомобілів тощо. А ще в технікумі діє два спортивних зали, систематично відбуваються спортивні змагання, працюють гуртки художньої самодіяльності, технічної творчості, є власні музеї, постійно діюча виставка художньої творчості студентів, випускається власна газета «Політехнік» тощо.
  Серед молоді Черкаський політехнічний технікум користується незмінно високою повагою. Так, до речі, було в усі часи. У різні роки його закінчували діди і батьки теперішніх студентів.
  Втім, чим так приваблює цей навчальний заклад, можна побачити на власні очі. 22 грудня тут відбудеться День відкритих дверей. Приурочений він цього разу до Дня енергетика, тому й господарями заходу будуть студенти й викладачі електротехнічного відділення, які і покажуть, і розкажуть про свій технікум усе. Проведуть по аудиторіях, цехах, кабінетах. Познайомлять з технічними та творчими досягненнями студентів, запросять на спортивні змагання і святковий концерт. Обов’язково на цьому заході будуть і колишні випускники ЧПТ — заслужені й шановані як в області, так  і за її межами люди, представники ПАТ «Черкасиобленерго», з яким технікум давно і плідно співпрацює.
  На моє іронічне запитання: а чи не завадить цьому заходу напророчений кінець світу, майбутні техніки-електрики, сміючись, відповіли: «Кінця світу не буде! Буде — світло!»
  І це — без варіантів. Бо ці юнаки і дівчата можуть усе: і електричний струм підкорити, і створити світле майбутнє — для себе і для України.

   

  Наталя Віргуш