2009, № 105 Нові патріоти України

У 1919–22 рр. минулого століття існувала Холодноярська республіка.

Щороку в квітні відзначається річниця Холодноярської республіки та  загибелі отамана Василя Чучупаки. У своєму останньому бою з більшовиками він був оточений, пістолями відстрілювався до останнього патрона і, коли залишився останній набій, щоб не попасти в руки варварів пустив його собі в скроню.

Чучупака та холодноярці боролися проти більшовизму за незалежну Україну, були послідовниками вільних козаків, руху що виник на Звенигородщині.

Новітніми послідовниками вільних козаків, холодноярців є студенти Черкаського політехнічного технікуму, члени загону УВК ім. Гетьмана         П. Скоропадського.

12 квітня цього року відбулося вшанування пам’яті Василя Чучупаки в Холодному Яру.

В  цьому заході взяли участь студенти ЧПТ(майже 40 студентів), екс- заступник Черкаського голови – А. М. Прокопов, перший заступник ГУ МНС України в Черкаській області М. Т. Таран, директор Черкаського політехнічного технікуму Д. В. Галат, старшина УВКЧ.

Прекрасного весняного ранку на свято вербної неділі на комфортабельних автобусах всі учасники дійства вирушили до древньої козацької землі – Холодного Яру.

По дорозі до місця призначення ми заїхали до церкви у Червоній Слободі і нас там освятив священик, адже в той день була Вербна неділя. Потім ми поїхали до Мотронинського  озера, яке знаходиться у Холодному Яру.

Коли ми приїхали, то частина козаків із старшиною УВКЧ почали готувати святковий куліш, а інші студенти та козаки поїхали до пам’ятника  на місці останньої битви Василя Чучупаки.

По приїзді біля пам’ятника зібралося вже багато народу, були присутніми навіть журналісти із Польщі. Всі вишикувалися на урочисте зібрання біля пам’ятного знаку, де загинув останній командир Холодноярської республіки, напівколом.

Перед нами виступали послідовники першого кінного полку Чорних Запорожців, що був створений як регулярна військова частина Української армії ще за часів держави Павла Скоропадського. Вони розповідали присутнім історію життя Василя Чучупаки.

Після вшанування пам’яті Василя Чучупаки біля пам’ятника ми повернулися назад до Мотронинського озера.

Наступного дня ми брали участь у висвяті студентів ЧПТ, представниками УПЦ та  Чорних запорожців.

Лави загону ім. П. Скоропадського поповнилися новими патріотами.

Петро Каплій, гр. ПС 3-1